Palenie papierosów a choroby układu oddechowego — szkodliwy wpływ wyrobów tytoniowych na ludzkie zdrowie

Społeczeństwa krajów rozwiniętych oraz rozwijających się wciąż muszą stawiać czoła wyzwaniu, jakim jest wysoki odsetek palaczy. Skala problemu jest tak duża, że śmiało można mówić o tym zjawisku jak o epidemii.

Nałogowe palenie papierosów to aktywność, która skrywa w sobie liczne i poważne zagrożenia dla ludzkiego, w tym w szczególności funkcjonowania układu oddechowego. Wzmożona walka z tym zjawiskiem jest konieczna dla ochrony życia i dobrostanu ludzi.

Palenie papierosów a choroby układu oddechowego

Niezaprzeczalne są zgubne konsekwencje palenia papierosów dla ludzkiego układu oddechowego. Statystyki na ten temat są różne w zależności od przyjętej metodyki, aczkolwiek szacuje się, że w Polsce każdego roku przeszło 12 tys. mężczyzn oraz ok. 8 tys. kobiet traci życie w wyniku chorób układu oddechowego.

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że prawdopodobnie nawet ponad połowa tych zgonów u mężczyzn oraz ok. jedna trzecia w przypadku kobiet wiąże się z paleniem tytoniu. Jest to plaga, której skutki powinno się zminimalizować.

Znajdujące się w dymie tytoniowym substancje toksyczne to istny niszczyciel zdrowia. Ich destrukcyjne dla ludzkiego organizmu działanie rozpoczyna się już w jamie ustnej i nosowej; ma ono miejsce w również w płucach, w których substancje te penetrują tkanki i komórki płucne.

Rezultatem długotrwałego palenia papierosów może być przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy choroby nowotworowe układu oddechowego.

To jeszcze nie wszystko, o czym należy wiedzieć, ponieważ regularne wdychanie dymu tytoniowego przeciąża naturalne mechanizmy obronne ludzkiego układu oddechowego. W efekcie tkanka płucna po latach traci swoją elastyczność, co sprawia, że skuteczność pracy układu oddechowego maleje.

Zakłócony zostaje proces oddychania, kiedy to tlen jest przekazywany do krwi, dwutlenek węgla zaś usuwany z organizmu.

Wpływ palenia na układ oddechowy to problem w każdym wieku

Problem ten dotyczy ludzi w każdym przedziale wiekowym, w tym także osób młodych, które, sięgając po papierosa np. w okresie nastoletnim, również narażają swój organizm na trwałe uszkodzenia, w tym na przykład podwyższone ryzyko wystąpienia i rozwoju wspomnianej już POChP, co może prowadzić do częściowej utraty zdolności oddychania.

Szkodliwy wpływ substancji toksycznych w dymie papierosowym ma charakter wielokierunkowy. Przykładowo, takie składniki jak fenol, benzopiren oraz formaldehyd – podrażniają oraz uszkadzają układ oddechowy w różnoraki sposób. To właśnie dlatego tak ważne jest szybkie i zdecydowane rzucenie palenia.

Źródła:

Wojciechowska U, Didkowska J, Michałek I, Olasek P, Ciuba A. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2018 roku. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Warszawa, 2020.

Elżbieta Grochans, Anna Bąk, Anna Reczyńska, Anna Jurczak, Małgorzata Szkup-Jabłońska, Beata Brzostek, Ocena jakości życia chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, © Probl Hig Epidemiol 2012, 93(3): 542-545.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *