Czy można uzależnić się od komputera?

Gdy kilkadziesiąt lat temu powstawały pierwsze komputery, ich twórcy niemal na pewno nie przypuszczali, że będzie można się od nich uzależnić. A jednak tak się stało – w dzisiejszych czasach miliony osób na całym świecie ma problem z niekontrolowanym korzystaniem z tych urządzeń. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na czym polega uzależnienie od komputera oraz jak można je leczyć.

Na czym polega uzależnienie od komputera?

Dla wielu osób, zwłaszcza starszych, uzależnienie od komputera może wydawać się abstrakcją. Jest jednak realnym problemem, który dotyka wielu osób. Uzależnienie od komputera to rodzaj uzależnienia behawioralnego. Polega na dostarczaniu sobie szybkiej nagrody emocjonalnej poprzez powtarzanie określonych czynności.

Uzależnienie od komputera przybiera różne formy. Dawniej kojarzone było przede wszystkim z nadmiernym graniem w gry komputerowe. W dzisiejszych czasach powszechnego dostępu do Internetu uzależnienie coraz częściej dotyczy nie samego korzystania z komputera, a przebywania w sieci. Internet daje niemal nieograniczony dostęp do informacji oraz kontaktów społecznych, a niektóre osoby nie są w stanie kontrolować czasu spędzanego online.

O uzależnieniu od komputera mówimy, gdy dana osoba czuje silną i nieprzerwaną potrzebę dostępu do tego urządzenia. Kompulsywnie korzysta z komputera, co wpływa negatywnie na jej samopoczucie i zdrowie. Osoba uzależniona wycofuje się z życia społecznego i porzuca dotychczasowe zainteresowania. W przypadku silnego uzależnienia mogą wystąpić takie objawy, jak uczucie niepokoju, napady lękowe czy agresywne zachowania.

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Uzależnienie od komputera można i warto leczyć. Aby je zdiagnozować, najlepiej udać się do psychoterapeuty uzależnień. Jeśli specjalista stwierdzi istnienie problemu, zaproponuje terapię indywidualną, czyli szereg spotkań mających na celu naukę właściwego korzystania z komputera.

Specjalista może zalecić także odwyk w specjalistycznym ośrodku. Jednym z nich jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień Primum Vivere na Śląsku. Kilkutygodniowy pobyt w tego typu placówce polega na całkowitym odcięciu od Internetu oraz uczestnictwie w zajęciach indywidualnych i grupowych, podczas których uzależniony poznaje mechanizmy nałogu i uczy się, jak sobie z nim radzić.

Jeśli widzisz u bliskiej osoby, zwłaszcza własnej pociechy, objawy uzależnienia od komputera, jak najszybciej skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Chociaż odwyk dla dziecka od komputera może być dla niego trudnym czasem, uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez specjalistów pomoże mu w przezwyciężeniu nałogu i powrocie do normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *