Jaki jest wpływ palenia na przebieg cukrzycy?

Wielu palaczy nie porzuca nałogu, nawet gdy cierpi na cukrzycę. W drugiej grupie osób znajdują się osoby, który nie mają cukrzycy, ale są nieświadome tego, że palenie jest jednym z czynników ryzyka cukrzycy. Nikotyna zawarta w papierosach na funkcjonowanie całego organizmu. W artykule skupimy się na jej oddziaływaniu na cukrzycę i wpływie na czynniki ryzyka.


Palący cukrzycy

Palenie papierosów niesie ze sobą mnóstwo szkodliwych dla zdrowia powikłań. W sytuacji kiedy osobą uzależnioną jest cukrzyk, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Szczególnie silny wpływ palenie papierosów ma na nerki osoby chorej na cukrzycę. Wśród negatywnych skutków palenia u cukrzyków znajduje się przede wszystkim wyższe ryzyko wystąpienia powikłań takich jak nefropatia i retinopatia cukrzycowa. Z badań wynika, że u osób palących znacznie wcześniej można zaobserwować wzrost ilości białka w moczu, świadczy o rozwijającej się chorobie cukrzycowej nerek. Dalsze palenie będzie powodowało dynamiczne postępowanie choroby i konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Nałóg palenia papierosów zwiększa skłonność do owrzodzeń i trudności gojenia się ran w zespole stopy cukrzycowej. Oprócz tego palenie przez osoby chore na cukrzycę może doprowadzić do szybszego rozwoju miażdżycy, pojawienia się choroby naczyń mózgowych, tętnic kończyn dolnych i choroby niedokrwiennej serca [1].

Wpływ palenia tytoniu na rozwój cukrzycy

W drugiej grupie osób znajdują palacze, którzy jeszcze nie chorują na cukrzycę. Istnieją badania, które wiążą palenie z wystąpieniem większego ryzyka zachorowalności na cukrzycę. Nikotyna jest jednym z wielu szkodliwych związków chemicznych zawartych w papierosach. Podczas palenia, nikotyna przekształca procesy chemiczne w komórkach organizmu, w taki sposób, że przestają one reagować na insulinę. Jeżeli organizm zaczyna być odporny na insulinę, poziom glukozy we krwi wzrasta. W przypadku uzależnienia od nikotyny, taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, co wpływa na wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy [2]. 

Palenie wywołuje również szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą pogorszyć przebieg ewentualnej cukrzycy w przyszłości, ale również powikłań związanych z innymi chorobami. Palenie tytoniu podwyższa ryzyko choroby wieńcowej, zawału, a także udaru.

Palenie a występowanie cukrzycy

Zgodnie z wynikami raportu  Amerykańskiego  Centrum  Chorób,  palenie  papierosów zwiększa  ryzyko wystąpienia  cukrzycy  i  insulinooporności  o  30-40%  dla  aktywnych  palaczy  w  porównaniu  z  osobami niepalącymi. U cukrzyków może dojść do nasilenia obecnych dolegliwości. Przykładem mogą być np. trudności w gojeniu stopy cukrzycowej. Poprzez negatywny wpływ na wiele układów w organizmie człowieka, palenie przyczynia się do powstawania wielu chorób towarzyszącym cukrzycy lub sprzyjającym jej powstawaniu. W organizmie ludzkim wszystkie układy mają na siebie wpływ, więc ciężko oddzielić grubą linią wpływ palenia na cukrzycę oraz inne choroby. Sprzyjanie otyłości należy zaliczyć do negatywnych czynników, który również w znacznym stopniu może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę. 

[1] https://diabetyk.org.pl/palenie-surowo-wzbronione/

[2] https://cordis.europa.eu/article/id/423151-nicotine-increases-diabetes-risk-should-we-reconsider-patches/pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *