Wielu palaczy nie porzuca nałogu, nawet gdy cierpi na cukrzycę. W drugiej grupie osób znajdują się osoby, który nie mają cukrzycy, ale są nieświadome tego, że palenie jest jednym z czynników ryzyka cukrzycy. Nikotyna zawarta w papierosach na funkcjonowanie całego organizmu. W artykule skupimy się na jej oddziaływaniu na cukrzycę i wpływie na czynniki ryzyka.
Palący cukrzycy
Palenie papierosów niesie ze sobą mnóstwo szkodliwych dla zdrowia powikłań. W sytuacji kiedy osobą uzależnioną jest cukrzyk, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Szczególnie silny wpływ palenie papierosów ma na nerki osoby chorej na cukrzycę. Wśród negatywnych skutków palenia u cukrzyków znajduje się przede wszystkim wyższe ryzyko wystąpienia powikłań takich jak nefropatia i retinopatia cukrzycowa. Z badań wynika, że u osób palących znacznie wcześniej można zaobserwować wzrost ilości białka w moczu, świadczy o rozwijającej się chorobie cukrzycowej nerek. Dalsze palenie będzie powodowało dynamiczne postępowanie choroby i konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Nałóg palenia papierosów zwiększa skłonność do owrzodzeń i trudności gojenia się ran w zespole stopy cukrzycowej. Oprócz tego palenie przez osoby chore na cukrzycę może doprowadzić do szybszego rozwoju miażdżycy, pojawienia się choroby naczyń mózgowych, tętnic kończyn dolnych i choroby niedokrwiennej serca [1].
Wpływ palenia tytoniu na rozwój cukrzycy
W drugiej grupie osób znajdują palacze, którzy jeszcze nie chorują na cukrzycę. Istnieją badania, które wiążą palenie z wystąpieniem większego ryzyka zachorowalności na cukrzycę. Nikotyna jest jednym z wielu szkodliwych związków chemicznych zawartych w papierosach. Podczas palenia, nikotyna przekształca procesy chemiczne w komórkach organizmu, w taki sposób, że przestają one reagować na insulinę. Jeżeli organizm zaczyna być odporny na insulinę, poziom glukozy we krwi wzrasta. W przypadku uzależnienia od nikotyny, taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, co wpływa na wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy [2].
Palenie wywołuje również szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą pogorszyć przebieg ewentualnej cukrzycy w przyszłości, ale również powikłań związanych z innymi chorobami. Palenie tytoniu podwyższa ryzyko choroby wieńcowej, zawału, a także udaru.
Palenie a występowanie cukrzycy
Zgodnie z wynikami raportu Amerykańskiego Centrum Chorób, palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i insulinooporności o 30-40% dla aktywnych palaczy w porównaniu z osobami niepalącymi. U cukrzyków może dojść do nasilenia obecnych dolegliwości. Przykładem mogą być np. trudności w gojeniu stopy cukrzycowej. Poprzez negatywny wpływ na wiele układów w organizmie człowieka, palenie przyczynia się do powstawania wielu chorób towarzyszącym cukrzycy lub sprzyjającym jej powstawaniu. W organizmie ludzkim wszystkie układy mają na siebie wpływ, więc ciężko oddzielić grubą linią wpływ palenia na cukrzycę oraz inne choroby. Sprzyjanie otyłości należy zaliczyć do negatywnych czynników, który również w znacznym stopniu może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę.
[1] https://diabetyk.org.pl/palenie-surowo-wzbronione/
Pronaturalnie.pl to portal o zdrowiu i zdrowym stylu życia, którego celem jest popularyzacja zdrowego stylu życia, dostarczanie wartościowych informacji z dziedziny zdrowia i odżywiania oraz motywowanie do aktywności fizycznej.
Nasze przesłanie „Bo zdrowie to nasza pasja” odzwierciedla pasję i zaangażowanie w promocję zdrowego stylu życia oraz wskazuje na misję, która stoi za jego powstaniem.