Jaki rodzaj uzupełnienia protetycznego wybrać?

Piękny, śnieżnobiały uśmiech (rodem gwiazdy z Hollywood) to marzenie wielu osób. Aby je osiągnąć, należy zadbać także o zdrowe uzębienie. Zdarza się, że część zębów musi zostać usunięta, ewentualnie doszło do ich wybicia. Ratunkiem w tej sytuacji są uzupełnienia protetyczne (tzw. protezy). Ich zakładaniem zajmuje się protetyka – specjalna dziedzina w stomatologii, interesującą się odbudową braków w uzębieniu.

Rodzaje protez

Istnieją dwa rodzaje uzupełnień protetycznych, w ramach protetyki – ruchome i stałe. Pierwsze mogą być w każdej chwili wyjęte lub założone. W przypadku protez stałych nie ma takiej możliwości – są trwale przymocowane do korzenia i kości zęba. Ich wyjęciem lub założeniem może zająć się tylko stomatolog protetyk.
Najpopularniejsze ruchome uzupełnienia protetyczne to protezy akrylowe, akronowe, nylonowe czy szkieletowe. Jeśli chodzi o protezy stałe, najczęściej mamy do czynienia z mostami i koronami, implantami, licówkami, wkładami koronowo-korzeniowymi.

Klinika Stomatologiczna New-Dent to miejsce, w którym można poddać się wielu dentystycznym zabiegom, m.in. z zakresu protetyki (wykonanie protez ruchomych lub stałych).

Czym charakteryzują się protezy ruchome? Charakterystyka

Ruchoma proteza akrylowa świetnie przylega do jamy ustnej, zapewniając komfort podczas żucia pokarmów, odgryzania fragmentów jedzenia. Dobrze imituje naturalne uzębienie. Proteza akronowa jest cieńsza, lżejsza i bardziej elastyczna aniżeli poprzedniczka. Jej użytkowanie jest bardzo komfortowe, co potwierdza wielu zadowolonych pacjentów. Proteza nylonowa ma podobne właściwości, co akronowa. Obie mają estetyczne klamry (niemal niewidoczne, w kolorze dziąsła lub zęba).

Dlaczego warto wybrać protezy stałe? Cechy

Korony i mosty, jako reprezentanci stałych protez, wykonuje się z porcelany, tlenku cyrkonu lub kompozytu. Mogą być one wykonywane na własnych zębach lub implantach. Korona odbudowuje pojedynczy ząb, natomiast most to połączone ze sobą korony, z których część zamocowana jest do zębów lub implantów, a część jest dowieszona nad dziąsłem. Mosty pozwalają odbudować kilka zębów lub cały łuk zębowy z obu stron. Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienia mocowane w korzeniu zęba, pozwalające odtworzyć rdzeń zniszczonego zęba, aby można było wykonać na nim koronę protetyczną lub most. Są stosunkowo niedrogie, zapewniając jednocześnie zadowalający efekt. Uzupełnienia stałe zapewniają najwyższy komfort użytkowania, zbliżony do naturalnych zębów.

Jaką protezę wybrać?

Wybór protezy jest uzależniony od zasobności portfela, rodzaju uszkodzeń i braków zębowych oraz warunków, jakie panują w jamie ustnej. Najlepiej wybrać najkorzystniejszą opcję w trakcie konsultacji ze stomatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *