Jakie są wskazania do wizyty u kardiologa?

W trosce o swoje zdrowie serca, wiele osób zastanawia się, czy i kiedy powinny udać się na konsultację do kardiologa. Kardiolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i prewencją chorób układu krążenia. Wizyta u tego lekarza może okazać się niezbędna w przypadku wystąpienia niepokojących objawów lub dla monitorowania stanu zdrowia osób z grup ryzyka. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie są główne wskazania do wizyty u kardiologa.

Objawy sugerujące problemy z sercem

Jednym z podstawowych powodów do umówienia wizyty u kardiologa jest wystąpienie objawów sugerujących problemy z sercem. Do takich objawów należą między innymi bóle w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, zawroty głowy czy omdlenia. Warto także zwrócić uwagę na objawy, które mogą nie budzić natychmiastowego niepokoju, ale w dłuższej perspektywie mogą świadczyć o zaburzeniach pracy serca. Przykłady takich objawów to osłabienie, uczucie przewlekłego zmęczenia, obrzęki nóg czy nietolerancja wysiłku fizycznego.

Choroby współistniejące

Często problemy z sercem są wynikiem lub powiązane z innymi schorzeniami, dlatego konieczność wizyty u kardiologa prywatnie w Gdańsku często wynika z występowania innych chorób. Należy szczególnie być czujnym, gdy mamy do czynienia z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy czy chorobami układu oddechowego. Warto pamiętać, że osoby cierpiące na cukrzycę mają nawet dwu-trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Nadciśnienie tętnicze prowadzi z kolei do przeciążenia serca, a w efekcie może skutkować niewydolnością serca czy udarem mózgu.

Rodzinne obciążenie genetyczne

Historia rodziny może mieć znaczenie w ocenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Jeśli w rodzinie występuje wielu przypadków chorób sercowo-naczyniowych, zawałów serca czy udarów mózgu, warto udać się do kardiologa celem oceny swojego stanu zdrowia. Lekarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne lub podjąć działania prewencyjne.

Badania profilaktyczne

Czasami zdarza się, że wizyta u kardiologa jest konieczna ze względu na potrzebę wykonania badań profilaktycznych, zwłaszcza u osób po 40 roku życia. W przypadku braku objawów sugerujących chorobę serca, ale występowaniu czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, rodzinnie obciążenie genetyczne czy otyłość, warto regularnie kontrolować swoje zdrowie serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *