Metody leczenia krótkowzroczności

Czy zauważyłeś, że świat wokół Ciebie staje się coraz bardziej zamazany? Żeby zobaczyć coś wyraźnie musisz mrużyć oczy? Krótkowzroczność, zwana również miopią, to powszechna wada wzroku, która skutkuje trudnościami w rozpoznawaniu dalszych obiektów. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia tego schorzenia, które pomogą Ci odzyskać jasność widzenia.

Korekcja optyczna  

Najbardziej popularną i dostępną formą leczenia krótkowzroczności jest korekcja optyczna. W tym przypadku pacjenci mają do wyboru okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe:

  • okulary korekcyjne – to podstawowe narzędzie stosowane do korekty wad wzroku. Okulary są dostępne w różnych kształtach i stylach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentów,
  • soczewki kontaktowe – stanowią alternatywę dla osób, które nie chcą nosić okularów. Soczewki umieszczane bezpośrednio na powierzchni oka. Umożliwiają one ścisłe dopasowanie do kształtu rogówki, zapewniając tym samym lepszą jakość widzenia i większy komfort.

Terapia ortokeratologiczna

Ortokeratologia jest metodą stosowaną głównie u osób z łagodną do umiarkowanej krótkowzroczności. Polega na noszeniu specjalnych sztywnych soczewek kontaktowych podczas snu, które powodują tymczasowe zmiany kształtu rogówki. Efekt ten utrzymuje się przez cały dzień po zdjęciu soczewek, co pozwala na dobre widzenie bez potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Dodatkowo ortokorekcja jest jedną z metod hamowania postępu krótkowzroczności u dzieci i dorosłych.

Leczenie farmakologiczne  

W ostatnich latach naukowcy odkryli, że stosowanie niskich dawek atropiny może spowolnić postęp krótkowzroczności, co potwierdza okulista z Chorzowa.

Atropina jest lekiem, który tradycyjnie był używany do rozszerzenia źrenic podczas badań okulistycznych. Podawanie 0,01% roztworu atropiny raz dziennie może zapobiec pogłębianiu się krótkowzroczności. Niestety wymaga dobrej dyscypliny ze strony pacjenta i jego opiekunów, nieregularność w stosowaniu może przyspieszyć rozwój wady –  wyjaśnia nasz rozmówca.

  Chirurgiczne metody leczenia  

Dla osób, które poszukują bardziej trwałego rozwiązania, istnieje kilka opcji chirurgicznych:

  • laserowa korekcja wzroku – to technika polegająca na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera, co pozwala na lepsze skupienie światła przez soczewkę oka. Jest to najbardziej popularna metoda operacyjnego leczenia krótkowzroczności, z wysokim wskaźnikiem satysfakcji pacjentów,
  • implantacja soczewek fakijnych – to metoda polegająca na wszczepieniu cienkiej soczewki do oka, która jest umieszczona przed lub za tęczówką. Soczewki te są wykonane z bezpiecznych materiałów biokompatybilnych i pozwalają korygować duże i skomplikowane wady wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *