Dlaczego sen jest tak ważny? Poznaj znaczenie odpowiedniej jakości snu u osób po 50. roku życia

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak dużo sprawniej działa nasz organizm, kiedy jesteśmy wyspani. Na pewno niejednokrotnie zdarzyła Ci się nieprzespana noc albo poświęcenie na sen zbyt małej ilości godzin. Wiesz też, że następnego dnia zwykle brakuje Ci energii, trudniej Ci się na czymkolwiek skupić i myślisz tylko o tym, aby kolejnej nocy nadrobić brakujące godziny odpoczynku. Wiele mówi się o tym, jak istotna jest odpowiednia jakość snu, ale właściwie dlaczego nocna regeneracja organizmu jest tak ważna w przypadku osób po 50. roku życia? Dowiedz się, dlaczego powinieneś położyć się dziś do łóżka wcześniej niż planowałeś.

Znaczenie snu dla Twojego zdrowia i samopoczucia

Zdrowie fizyczne

Na pewno zauważyłeś, że gdy chorujesz, dużo bardziej niż zwykle chce Ci się spać. Być może niejednokrotnie radziłeś swoim dzieciom i wnukom, aby przespały gorączkę, a rano z pewnością poczują się lepiej. Dzieje się tak dlatego, że sen ma wpływ na regenerację organizmu i produkcję białych krwinek, które wspierają układ odpornościowy w walce z patogenami. Im mniej śpisz, tym bardziej wzrasta ryzyko chorób, urazów mechanicznych, problemów trawiennych czy rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Pamięć i funkcje poznawcze

Poza zdrowiem fizycznym sen ma także ogromny wpływ na nasze zdolności zapamiętywania i koncentracji. Sprawia, że lepiej przyswaja się zdobytą ostatnio wiedzę, która dzięki regeneracji organizmu utrwala się w pamięci. Dodatkowo u osób, które śpią odpowiednią ilość godzin, lepiej funkcjonuje szybkość przetwarzania informacji, uwaga wzrokowa, a nawet kontrola emocji, bo niedobór snu wpływa na odpowiedzialną za to korę czołową. Jest to szczególnie ważne u osób powyżej 50. roku życia również dlatego, że niewłaściwa ilość snu może przyczyniać się do zaburzeń neurologicznych.

Lepszy nastrój

Wysokiej jakości sen ma również znaczenie w przypadku nastroju i emocji. Zbyt mała, ale także zbyt duża ilość snu może wywoływać większą skłonność do depresji czy doświadczania stanów lękowych. To samonapędzający się mechanizm – jeśli śpisz nieodpowiednią ilość godzin, zaczynasz być bardziej podatny na stres, który następnie manifestuje się właśnie w Twoich snach i sprawia, że budzisz się przemęczony.

Dlatego tak ważne, by zadbać o odpowiednią jakość snu i regulację jego faz. Z pomocą może przyjść melatonina, której działanie ułatwia zasypianie i wpływa pozytywnie na jakość Twojego odpoczynku.

Działanie leków

Osoby po 55 roku życia często korzystają z farmakoterapii ze względu na różnorodne schorzenia. Również w tym przypadku sen ma kluczowe znaczenie – wysoka jakość snu często usprawnia działanie leków i sprawia, że organizm lepiej na nie reaguje. Spokojny sen wspiera procesy metaboliczne, na przykład działanie wątroby, dzięki czemu leki mogą sprawniej i lepiej zadziałać na organizm. Dobry sen ma również pośrednio wpływ na lepszą tolerancje przyjmowanych leków.

Starzej się powoli!

Dobry i jakościowy sen jest niezwykle ważny w przypadku procesów starzenia się organizmu. Pomaga przede wszystkim w regeneracji komórek, a tym samym ma wpływ na zachowanie zdrowej skóry czy siły mięśni. Jest także silnie związany z metabolizmem – jego nieodpowiednia ilość może przyczyniać się do problemów z apetytem, przybieraniem na wadze, zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca czy stanów zapalnych. Warto o tym pamiętać!

Im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy zatroszczyć się o swoje zdrowie. Zadbaj o to, by Twój organizm mógł się odpowiednio zregenerować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *